A repcedarázs (Athalia rosae) egyes években jelentős kártétellel jelentkezik repcében. Jellemzője, hogy rövid idő alatt akár tarrágást is okozhat.

 

A kikelő lárva gyorsan kirágja magát a levél szövetei közül a felszínre, ahol a levél fonákán hámozgat. Fejlődésével a kártétel egyre kiterjedtebb lehet, a leveleken lyukakat rág a még zöldes színű, fiatal lárva. Később a növekvő álhernyók egyre nagyobb méretű lyukakat rágnak a levélbe, vagy karéjozzák azokat. A kártétel szempontjából a sötét színű lárvák a legveszélyesebbek. Ezek a negyedik és ötödik fejlődési tádiumban fogyasztják a teljes fejlődésük alatt elfogyasztott levéltömeg 90%-át, így védekezés során arra kell törekedni, hogy ezt a lárvastádiumot már ne érjék el. Az okozott kár igen jelentős lehet, ugyanis nagy egyedszámnál a növények szinte teljes föld feletti részét elfogyaszthatják, tarrágást okozhatnak. A kártétel a területen eleinte foltszerűen jelentkezik, de a későbbiekben kiterjedhet az egész táblára is. 

A kártevő esetében a fiatal repceállományban 2-3 db/m2 már veszélyes egyedszámot jelent, ilyen körülmények között már védekezni kell.


Cimkék: