Oltott dinnye, milyen előnyökkel jár?

 

Évek óta küzdünk a kertükben a dinnyét megtámadó fuzárium betegséggel, amely a talajból fertőz, ezért ellene csak talajfertőtlenítéssel, vagy sok-sok évig tartó vetésváltással lehetne megszabadulni. Ebben az évben úgy döntöttünk, hogy olyan dinnye palántát ültetünk, amely tök alanyra van oltva.

És hogy milyen előnyökkel jár ez?

A vetésváltás nehezen oldható meg a kisméretű kertekben, ennek hiányával a betegségeknek adunk teret. A tökre oltott dinnye jobb ellenállóságot mutat a kórokozókkal, többek között a fuzáriummal szemben is, mint az egyszerű magról vetett, vagy normál dinnye palánta. Ezért az ilyen oltott palántákkal akár több évig is tudjuk ugyanoda ültetni a dinnyét. A szélsőséges időjárási viszontagságokkal is könnyebben meg tud küzdeni. Sőt több, nagyobb és ízesebb termésekkel örvendeztethet meg minket. Mivel az oltott dinnye előállítása idő-, eszköz- és munkaigényes, ezért mindenképpen drágább lesz, mint a hagyományos, viszont megtérül, hiszen nagyobb hozamot takaríthatunk be alóla.

Nekünk ez lesz az első tapasztalatunk, az ilyen dinnyével, remélem sikeres lesz. Fészket készítettünk a palántáknak, az alját szerves trágyával töltöttük fel és várjuk, hogy megerősödjenek. Személy szerint, alig várom a dinnyeszezont.


Cimkék: