A golyvásüszög Magyarországon állandó kórokozó, fertőzése a felmérések szerint általában 2-10% körül alakul. 

 

A golyvásüszög fertőzésének hatása eltérő módon jeletkezik, attól függően, hogy a növény mely részét fertőzi meg. A növény fertőződése általában sebzéseken keresztül történik, de minden esetben a fiatal, intenzív növekedésben lévő szöveteket, növényi részeket érinti.

A csíranövény és a fiatal növény fertőződésekor általános megbetegedés következhet be, amely során a ferzőzött növény elhalhat. Amennyiben nem következik be pusztulás, a növény szára a daganatok miatt torzulhat, görbülhet. Az érintett szárrész felett elhalhat a növény hajtása, de ha ez nem is következik be, sok esetben steril marad.

A levél fertőződésekor általában a főér mentén fejlődik ki a golyva, aminek hatására a levél elszáradhat, elhalhat. 

A golyvásüszög a száron

A golyvásüszög a címeren

A szár gyakran fertőződik a kukoricamoly kártétele során keletkező sebzéseken keresztül. Ilyen esetekben a szárrész a növekvő daganat miatt hosszában felhasadhat.

Amennyiben a címert érinti a megbetegedés, az a növekvő golyva súlya miatt letörhet.

A cső fertőződésekor azon különböző méretű daganat fejlődik. Nagyon ritkán következik be, hogy az egész cső golyvává válik. A legtöbbször a fertőződött csöveken is fejlődnek egészséges szemek.

Általánosságban elmondható, hogy a golyvásüszöggel fertőződött kukoricanövényen különböző fejlődési rendellenességek találhatók. Gyakran a címeren fejlődik ki a csőhöz hasonló képződmény, de a csövön is található időnként a címerhez hasonló.


Cimkék: