A mezeipoloskák a napraforgó minden föld feletti részét károsítják szívogatásukkal. A legsúlyosabb, ha a virágzatot és a kaszatokat éri a kártétel.
A mezeipoloskák a táplálkozásuk és szaporodásuk során károsítják a napraforgót, annak szinte a teljes tenyészidőszaka alatt. Táplálkozásukkor szúró szájszervükkel emésztőenzimeket juttatnak a növénybe, amelyek elkezdik a növényi szöveteket lebontani, amit a rovar később visszaszív. Különösen súlyos lehet a kártétel, amennyiben a virágzatot, vagy a fejlődő kaszatot, amnak a váll részét éri. Ilyen esetekben a virágok elhalhatnak, a kaszatok foltosodnak, a bélszövet sérül, vagy elhal, a mag csírázóképessége romlik, így ez különösen a vetőmagcélú termelésnél okozhat problémát. Az ilyen károsított vetőmagból fejlődő csíranövény torzult, deformált lehet. Olajnapraforgó esetében a károsított kaszatok olajtartalma csökken.
Szaporodásukkor tojócsövükkel a növény zöld részeibe rakják tojásaikat, ez lehet a szár, a tányér fonáki része, vagy a levélnyelek. Amennyiben ez az intenzív fejlődés időszakában történik, a sebzések 5-6 mm-es méretűre is nőhetnek és szétnyílnak. Ezek, valamint a táplálkozás során ejtett friss sebzések egyes gombabetegségek számára (pl. szürkepenész) lehetőséget biztosítanak a növény megfertőzéséhez.
A kártevő fertőzése 4 db imágó/növény esetén gyenge, 4-10 db imágó/növény esetén közepes, 10 db imágó/növény esetén erősnek tekinthető.
Cimkék:













