Az osztrák poloska az egyike a gabonaféléken károsító poloska-fajoknak. Ezek közül a legnagyobb felszaporodásra képes, így a csoport legjelentősebb kártevője. 

 

Az osztrák poloska kb. 11-14 mm nagyságú, lapított testű, változatos színű rovar, amelynek évente egy nemzedéke fejlődik ki. Színe a sárgásbarnától a világosbarnán át a feketésbarnáig sokféle lehet. A kifejlett egyed telel át a fasorokban és erdőszéleken a lehullott levelek között.  Általában április második, vagy május első felében jön elő, amikor a hőmérséklet eléri a 18-20 ºC-ot, amikor fokozatosan betelepül a gabonatáblákra. A megtermékenyített nőstények május elejétől kezdik meg a tojásrakást. A tojás kb. 1 mm átmérőjű, eleinte zöld, majd később barna színű. Egy-egy nőstény alkalmanként mintegy 20-28 db tojást rak (összesen 120-150 db-ot), főleg a kalászosok levelére és szárára, de a tojásrakás egyéb fűféléken is megtörténhet. Az embrionális fejlődés kb. 14 napig tart, majd kikelnek a lárvák. A lárva teste ovális alakú, sárgásbarna alapszínű, rajta fekete pontokkal. Fejlődése során öt lárvastádiumon megy keresztül, amely időszak hozzávetőleg egy hónapig tart. Az imágók július elejére fejlődnek ki, addig a lárvák és a kifejlett egyedek egyaránt a gabonákat szívogatva táplálkoznak. Már ebben a hónapban elhagyják a területet, augusztus-szeptember során telelőre vonulnak, de ez akár októberre is áthúzódhat. Inaktív állapotuk hosszú, mintegy 7 hónapra tehető. 

Az osztrák poloska a meleg hőmérsékletet kedveli, ideális számára a 25-27 ºC-os hőmérséklet, valamint a 60-80%-os páratartalom. Hűvös és csapadékos években az egyedszáma nagyon lecsökken. Amennyiben a tél hideg, nedves, vékony hótakaróval, a bogarak nagy számban pusztulnak el. Felszaporodásának kedvez a meleg és száraz májusi időjárás. Amennyiben több egymást követő év időjárása meleg és száraz, jelentős felszaporodására kell számítani. 

Védekezés az osztrák poloska kártétele ellen őszi búzában

 

Forrás: 
Dr. Bognár Sándor-Dr. Huzián László: Növényvédelmi állattan


Cimkék: