A vadrepce Magyarországon mindenütt előforduló, közismert gyomnövény. Egyes évjáratokban, különösen enyhe téli időjárás esetén áttelelő egyedei problámát okozhatnak a repceállományban.

 

A gyomnövények életforma szerinti besorolásáról bővebben ITT olvashat

Vadrepce (Sinapis arvensis) = SINAR

Leírása 

A vadrepce egyéves, keresztesvirágú, életforma szerinti besorolása alapján T3-as gyomnövény, amely besorolása ellenére képes tömeges kelést produkálni ősszel is. A csíranövény sziklevelei lapát vagy bab alakúak, a sziklevél alatti szárrész vastag. Alsó lomblevelei nyelesek, tojásdad alakúak, vagy hosszúkásak, szeldeltek. A száron található levelek majdnem ülők, egyenetlenül szeldeltek, karéjosak. A növény mérete közepes, vagy magas, akár az 1 méteres nagyságot is elérheti. A szár elágazó, a növény terebélyes. Többnyire a növény minden zöld részén találhatunk apró, rövid és merev serteszőröket, de előfordulhatnak teljesen kopasz egyedek is. Virágau fürtben állnak, kénsárga színűek, a száron vastag 3-5 mm hosszúságú kocsányokon ülnek. A virágok csészelevelei lekonyulnak, ami a repcsényretektől való megkülönböztetést megkönnyíti. A termés 2-3 mm vastagságú, 2-4 cm hosszúságú, szögletesen hengeres alakú becőtermés, amelynek falán a magok kidomborodhatnak. A becő csúcsán a becő hosszának kb. a harmadát-negyedét kitevő kúpot találunk. A magok általában sötétek, feketék-sötétbarnék, gömbölyűek, enyhén pettyezettek. Egy-egy növény 1200-200 magot nevel, melyek évtizedekig megtartják csírázóképességüket. 

Kártétele 

A vadrepce veszélyességét az adja, hogy szinte egész évben képes csírázni, amikor kellő nedvesség áll rendlekezésre a csírázáshoz. A talaj kiszáradására érzékeny, mivel a felső 2 cm-es rétegből képes kicsírázni. A mélyebben lévő magok bár nem csíráznak ki, azonban csírázóképességüket megtartják, így kedvező pozícióba jutva nagy tömegben képesek kikelni. A nagy tömegben való megjelenése adja a következő elemét a veszélyességének. Mivel kedvező körülmények között ősszel is képes nagy számban kikelni, a repce számára komoly konkurenciát jelenthet a vízért és a tápanyagokért folytatott versengésben. Mivel fejlődési erélye közel megegyezik a repcéével, így az nem képes elnyomni. Bár -10 ºC alatti hőmérsékleten a vadrepce ősszel kelő egyedei elpusztulnak, enyhébb teleken a kultúrnövénnyel együtt áttelelhet. A vadrepce a káposztarepce rokonnövényeként egyes betegségek és kártevők felszaporodást is lehetővé teszi. 

Védekezés 

Agrotechnikai lehetőségek
A vadrepce magja miközben sokáig képes megőrizni csírázóképességét, csak egészen sekélyről, a talaj felső 2 cm-ből képes kikelni. Ezért a talajelőkészítéskor minél többször mozgatjuk meg a talaj felszínét, annál nagyobb számban hozzuk csírázási pozícióba a magokat, amelyek kellő nedvesség mellet kikelnek, és amiket a következő talajmunka során el is pusztíthatunk.

 

(A képek nagyításáért katt valamelyik képre!)

 

 

Forrás:
Digitális tankönyvtár: Gyomnövények, gyomirtás, gyombiológia
Újvárosi Miklós: Gyomnövények
Kádár Aurél: Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás


Cimkék: