A repceszár-ormányos az őszi káposztarepce egyik fontos, Magyarországon mindenhol előforduló kártevője. A tavaszi "növényvédelmi szezon" repcében az ellene történő védekezéssel kezdődik. 

 

 


Hirdetés
FMC Rapid 2024

A repceszár-ormányos kifejlett alakja 2,8-3,3 mm hosszú, ovális-gömbölyded alakú, barnás-szürkés színű ormányosbogár, melynek csápjai, valamint lábfejei sárgásvörösek. Tojásai 0,5-0,6 mm hosszúságúak, eleinte fehérek, majd fokozatosan sárgás színt vesznek fel. A lárva kifejlett állapotban 2,5-4 mm nagyságú, hosszúkás alakú, fehér színű, sárgásbarna fejű. Fejlődése a repce szárában három fejlődési fokozaton keresztül történik. Bábja kb. 3 mm hosszúságú, csontszínű szabadbáb.  

A repceszár-ormányosnak évente egy nemzedéke fejlődik. Telelése kifejlett alakban történik a növényi maradványok között, vagy a lehullott avarban. Telelőhelyükről kora tavasszal jönnek elő, amikor az átlaghőmérséklet eléri a 12 ºC-ot. A repcetáblákra tömegesen 15 ºC-fok körüli hőmérsékletnél települnek be, ahol a levelek és a szár hámozgatásával érési táplálkozást folytatnak. Petéiket kisebb csomókban (2-4 db) a repcenövény levélnyelébe, leginkább a főérbe rakják. Egy-egy nőstény akár 300 db tojást is lerakhat. A kikelő lárvák eleinte a levélnyélben károsítanak, majd a szárba húzódnak. Egy növény szárában akár több lárva is károsíthat. A lárva kifejlődése a hőmérsékleti viszonyoktól függően egy hónap alatt megtörténhet. A kifejlett lárvák kirágnak a szárból és a talajban 5-10 cm mélyen, bábkamrában bábozódnak. A kifejlett egyedek június első felében kezdenek előjönni a talajból, majd a repcén és már keresztesvirágú növényen táplálkoznak.  A nyár második felétől telelőre vonulnak.

 

(A képek nagyításáért katt valamelyik képre!)

 

 

 

Forrás: 
Szeőke Kálmán: Károkozó rovarok a mezőgazdaságban
Dr. Bognár Sándor - Dr. Huzián László: Növényvédelmi állattan


Cimkék: